Štai ir mes

     Siekiant didinti supratimą apie autizmą ir skatinti palaikymą autizmo bendruomenei balandžio 16 d. MAK'o komanda kartu su progimnazijos psichologe Aida Rakauskiene organizavo filmo peržiūrą "Štai ir mes" bei diskusiją. Tokia veikla yra puiki galimybė atkreipti dėmesį į autizmo įvairovę ir skatinti supratimą bei palaikymą visuomenėje, kurioje vis dar pritrūksta tolerantiškumo ir supratingumo.
   Autizmas – įvairiapusis žmogaus raidos sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai, pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio. Autizmo bruožų turintys žmonės „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide. Įrodyta, jog autizmas tikrai nėra blogo auklėjimo ar konfliktų šeimoje padarinys. Jam įtakos turi genų ir biologinės aplinkos įtaka prieš, per ir po gimimo. Neigiami veiksniai gali paveikti smegenų vystymąsi ir sukelti autizmo sutrikimus. Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos. Šiuo metu pasaulyje yra per 67 mln. autistų, berniukams autizmas diagnozuojamas 4 kartus dažniau nei mergaitėms. 
     Filmo peržiūra turėjo reikšmingą teigiamą poveikį trijų stereotipų mažinimui. Daug diskutuota apie nuostatą, kad autistišką asmenį galima atpažinti iš jo(s) išvaizdos bruožų. Akivaizdu, kad filmas, kaip vizuali raiškos priemonė, yra itin tinkama šiam su išvaizda susijusiam stereotipui mažinti. Taip pat išsiaiškinta, kad autizmas nėra liga, kurią galima išgydyti, ir kad visi autistiški asmenys yra panašūs savo elgsena ir savybėmis. Diskusijos metu vis mažėjo atsakymų „nežinau“.
        Tokie filmai formuoja tinkamą autizmo atpažinimo aplinkoje supratimą.

Autorius:
Lina Kasperavičienė

Nuotraukos:
Lina Kasperavičienė

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos