Penktųjų klasių mokiniai šiais mokslo metais vykdė projektinį darbą tema „Sveikatai palanki mityba“. Projekto metu mokiniai ne tik gilino žinias apie svarbiausias maisto medžiagas, bet ir praktiškai susipažino su sveikos gyvensenos principais – stebėdami paruoštą filmuotą medžiagą, dalyvavo įvairiose veiklose bei pasidalino naujai įgytomis žiniomis su klasės draugais.
Mokiniai rengė pranešimus apie pagrindines maisto medžiagas – baltymus, angliavandenius, riebalus, vitaminus ir mineralines medžiagas. Jie aiškinosi, kokia šių medžiagų reikšmė augančiam organizmui. Buvo pabrėžta, kad visos šios maistinės medžiagos yra svarbios:
· Baltymai būtini raumenų augimui, audinių atsinaujinimui. Jų gausu mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose, ankštinėse daržovėse.
· Angliavandeniai suteikia organizmui energijos. Jie randami duonoje, kruopose, vaisiuose ir daržovėse.
· Riebalai taip pat reikalingi energijai bei vitaminų įsisavinimui. Svarbu rinktis sveikuosius riebalus, kurių yra riešutuose, avokaduose, alyvuogių aliejuje.
· Vitaminai ir mineralinės medžiagos palaiko imunitetą, padeda augti, stiprina kaulus. Jie slypi šviežiuose vaisiuose, daržovėse, pieno produktuose, riešutuose.
Projekto metu mokiniai taip pat susipažino su sveikos mitybos taisyklėmis – kodėl svarbu valgyti įvairų ir subalansuotą maistą, nevartoti per daug cukraus, druskos ir riebalų. Jie nagrinėjo maisto produktų grupes, aiškinosi, kiek porcijų vaisių, daržovių ar grūdinių produktų reikėtų suvalgyti per dieną.
Viena iš įdomiausių projekto veiklų buvo „Kahoot“ viktorina, kurioje mokiniai galėjo pasitikrinti žinias apie sveiką mitybą. Taip pat vyko draugų pranešimų klausymas, kurių metu klasės bendruomenė sužinojo ne tik apie sveiką mitybą, bet ir apie mitybos sutrikimus – anoreksiją ir bulimiją, jų priežastis bei pasekmes sveikatai.
Projektą praturtino sveikos mitybos specialistų patarimai, kurie skatino vaikus atkreipti dėmesį į savo mitybos įpročius, valgyti reguliariai, nepamiršti pusryčių bei gerti pakankamai vandens. Šis projektas padėjo mokiniams ne tik suprasti, kas yra sveika mityba, bet ir paskatino kritiškai pažvelgti į kasdienius mitybos įpročius, dalintis žiniomis su draugais ir šeima. Sveika mityba – tai kelias į gerą savijautą, stiprų imunitetą ir energingą kasdienybę!
Chemijos – gamtos mokytoja Gražina Ruginienė