Kaip kurti aplinką be patyčių?

• Paskelbta: 2022-03-23

Jau tapo tradicija kovo mėnesį minėti mėnesį be patyčių. Tačiau mėnesio mums neužtenka. Mes norime metų be patyčių, norime be patyčių viso gyvenimo. Kaip tai pasiekti?

Psichologė Aida ir socialinė pedagogė Audronė turi keletą patarimų mokiniams:

• Gerbk save! Save gerbiantis žmogus niekada neleis sau negerbti kito. Jis taip pat neleis kitam negerbti jo.
  • Jausk! Žmonės yra empatiški, vadinasi jie sugeba suprasti kitų žmonių jausmus. Jeigu tave tai įžeistų, vadinasi įžeistų ir kitą.
  • Pastebėk vaikus, kuriems galbūt reikia padėti! Būk tas, kuris padės (palaikymu, draugyste, suaugusių informavimu).
  • Nelik abejingas! Jei matai patyčias ar kitą netinkamą elgesį, bet nereaguoji – tu tam pritari. Nepritark!
  • Draugauk! Kurk naujas ir puoselėk esamas draugystes. Susidraugauk su draugų neturinčiu.
  • Būk pavyzdys! Tvirtai pasiryžk pats nesityčioti, duok sau žodį ir gražiu pavyzdžiu užkrėsk aplinkinius.
  • Mokykis, sportuok, skaityk, keliauk, pažink! Gyvenk aktyvų ir tau įdomų gyvenimą. Tada kalbas draugų rate užpildys malonūs įspūdžiai ir nebeliks vietos kitų vertinimui, negatyviam apkalbinėjimui, įžeidinėjimui.
  • Skleisk pozityvą! Mokykis pastebėti teigiamus dalykus, mažiau kalbėk apie neigiamus – teigiamos mintys ir žodžiai pritraukia teigiamus įvykius.
  • Dažniau šypsokis! Net jeigu kartais ir nėra tam priežasties, nes šypsena plinta kaip virusas. Be to, mūsų smegenys nežino, šypsomės mes iš tikro, ar apsimesdami, todėl, mums pradėjus šypsotis, jos intensyviai pradeda gaminti laimės hormonus endorfinus, kurie ir sukelia laimės jausmą.  Kuo daugiau laimingų žmonių, tuo mažiau patyčių!
  • Būk savimi! O tu tikrai nesi tas, kuris žemina, užgaulioja ar skriaudžia kitą.

Aida Rakauskienė ir Audronė Bilydienė

Aida Rakauskienė