Žengiant į kultūros sostinę 2024

2024 metai Kaišiadorių miestui bus ypatingi – taps Kultūros sostine 2024. Žengiant į Kultūros sostinės statusą, Kaišiadorių rajono tautinio paveldo puoselėtoja, mūsų progimnazijos bendruomenės narė Elena Janavičienė pakvietė progimnazijos mokinius į senovinių žvakių liejimo edukaciją. Elena Janavičienė - sertifikuotų tautinio paveldo produktų gamintoja, senojo žvakininkystės amato puoselėtoja. Prieš daugiau nei 20 metų iš mamos perėmė 6 bičių šeimas ir aktyviai pradėjo domėtis bitininkyste. Savo iniciatyva sukvietė Kaišiadorių rajono bitininkus, paruošė draugijos įstatus ir įregistravo Kaišiadorių rajono bitininkų draugiją. Jos pirmininku pakvietė veterinarijos mokslų daktarą, profesorių Vytautą Kublicką. Eilę metų Elena su draugija rengė seminarus bitininkavimo klausimais, vedė praktinius užsiėmimus, vyko pas bitininkus į užsienio šalis. Šiuo metu amatininkė aktyviai dalyvauja Kaišiadorių rajono bitininkų draugijoje, taip pat dalyvauja mugėse, šventėse ir kituose renginiuose, kuriuose pristato bičių produktus, demonstruoja žvakių liejimo amatą, veda edukacinius užsiėmimus ne tik suaugusiems, bet ir mokiniams.
    Pradinių klasių mokiniai artėjant gražiausioms pavasario šventėms ŠV. Velykoms turėjo galimybę susipažinti su bitininkystės istorija, senoviniu bičių vaško liejimo procesu, savo rankomis nusilieti žvakes iš natūralaus bičių vaško. Ant medinio rato, pritvirtinto ant stovo, sukabinami knatai, dažniausiai medvilniniai ar lininiai siūlai, ir ant kiekvieno iš jų tolygiai pilamas vaškas tol, kol apeina visas ratas. Apsukus ratą, pirmasis knatas jau būna apsitraukęs atvėsusiu vaško sluoksniu, procedūra kartojama. Pilama tol, kol gaunama norimo storio žvakė. Tradiciškai jos būna maždaug poros centimetrų storio ir apie 40 cm ilgio. Nuliejus per storą žvakę, ji varvės, nuliejus per ploną – greitai sudegs. Žvakių liejimas - lyg meditacija, ramina ir atpalaiduoja, o rezultatas - šiltos, kvepiančios žvakutės namuose primins apie prasmingai drauge bendrystėje praleistą laiką.
       Žvakės šviesa skleidžia jaukumą, kuria namų šilumą, džiugina širdį bei sielą.

Rasa Rimkuvienė

Rasa Rimkuvienė