Priklausomybė nuo kompiuterių ir kitų informacinių technologijų

Spausdinti

Saugus internetas 2015 07Vis dažniau tenka girdėti  apie vieną iš šių dienų aktualijų – labai didelį vaikų susidomėjimą šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis, įvairiais kompiuteriniais žaidimais, programomis, virtualiais socialiniais tinklais bei kt. Šiuolaikinis gyvenimo tempas tarsi savaime mums diktuoja, kad kitaip čia ir negali būti, nes šiuolaikinis žmogus turi būti įvairiapusis, gebėti naudotis įvairiomis informacinėmis technologijomis.

Manoma, jog kitaip vaikas jausis nepilanvertiškai savo erdvėse, todėl, linkėdami savo vaikams geriausios ateities, skubame juos aprūpinti moderniausiomis informacinėmis technologijomis. Tačiau vis tik daugelis specialistų jau kurį laiką (JAV jau prieš 20 metų pradėjo kelti šios srities probleminius klausimus) stebi su informacinėmis technologijomis susijusią situaciją ir juos neramina labai didelis vaikų (ir ne tik vaikų) įsitraukimas į virtualią erdvę.

Šia problema besidomintys specialistai teigia, kad  vaikai ir paaugliai dažniausiai įsitraukia į informacinių technologijų besaikį vartojimą stresinio periodo metu: įtempti mokslai, barniai namuose, tėvų skyrybos, patyčios mokykloje ar kieme, kai jaučiasi tėvų nesuprasti ar atstumti, nesiseka užmegzti artimų santykių su bendraamžiais, išgyvena nelaimingą meilę, kai tėvai visiškai nesidomi, ką vaikai veikia laisvalaikiu, ir kitais emocinę įampą keliančiais atvejais.

Aptarę esamą situaciją, nutarėme Kaišiadorių Vaclovo Gižado progimnazijoje atlikti tyrimą. Tyrimą atlikome 2016 metais. Jo tema - „Priklausomybės nuo šiuolaikinių technologijų paplitimas pradinių klasių mokinių tarpe“. Tyrimo tikslas – išsiaiškinti priklausomybės nuo šiuolaikinių technologijų paplitimą pradinių klasių mokinių tarpe. Tyrimo metodas – anketinė apklausa.

Trumpas tyrimo turinys: viena iš šių dienų aktualijų – vaikų susidomėjimas kompiuteriniais žaidimais. Kiekvienas žmogus turi įvairių pomėgių, tačiau ne visi įpročiai tampa priklausomybėmis. Organizuojant anketinę apklausą, buvo akcentuojama, kad pildydami anketas vaikai turi galvoti ne tik apie stacionarius kompiuterius, bet ir apie visas šiuolaikines informacines technologijas, pavyzdžiui, mobiliuosius telefonus, planšetinius kompiuterius, iPad ir kitus. Šiuo tyrimu buvo bandoma išsiaiškinti priklausomybės nuo šiuolaikinių technologijų paplitimą pradinių klasių mokinių tarpe. Iš viso apklausoje dalyvavo 321 pradinių klasių mokinys:  2 klasė – 101 mokinys, 3 klasė – 99 mokiniai,  4 klasė – 121 mokinys.

Tyrimo metu mokiniams buvo užduoti, įvairūs šios srities klausimai, pavyzdžiui:               

1. Kaip dažnai žaidi kompiuterinius žaidimus? 

а) kiekvieną dieną (atsakymą pasirinko 50 (13% apklaustųjų) mokinių):

b) kas antrą – trečią dieną – (atsakymą pasirinko 35 (12%) mokiniai);

c) kai neturiu kuo užsiimti – (atsakymą pasirinko 201 (70%) mokinys).

Akivaizdu, kad neturintįs kuo užsiimti vaikai teikia pirmenybę kompiuteriniams žaidimams. Neaišku, kas kiek laiko jie neturi kuo užsiimti.

2. Kiek valandų praleidi žaisdamas kompiuteriu?

а) 2-3 valandas ir daugiau – (atsakymą pasirinko 42 (14%) mokiniai);

b) valandą arba dvi (užsižaidžiu) – (atsakymą pasirinko 106 (36%) mokiniai);

c) maksimaliai valandėlę – (atsakymą pasirinko 148 (50%) mokiniai).

Matome, kad net 50% apklaustųjų prisėdę prie kompiuterių praleidžia apie 2-3 val. ar daugiau. 

Šiais mokslo metais visi tyrimo duomenys buvo aptarti progimnazijos psichologinės – pedagoginės pagalbos metodiniame būrelyje, numatyti tolimesni žingsniai susidariusiai situacijai spręsti. Kitais mokslo metais planuojame su turima informacija išsamiau supažindinti tėvus bei mokinius. Taip pat labai kviečiame vaikų tėvelius aktyviai dalintis savo nuomone šiuo klausimu.  

Savo nuomonei išsakyti bei daugiau informacijos šiuo klausimu galite gauti susisiekę su socialine pedagoge Lina Zaveckiene (el. pastas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., mob. tel. nr. 8 620 65049)

Rekomendacijas tėveliams bei daugiau apie priklausomybę nuo kompiuterių bei kitų informacinių technologijų taip pat galite rasti tinklapiuose:

www.seimospsichologas.lt

www.ssinstitut.lt

www.vpsc.lt

Socialinė pedagogė Lina Zaveckienė

 

Kalendorius

birželio 2017
PATKPŠS
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Dabar lankosi

Dabar svetainėje 110 svečiai (-ių) ir narių nėra

Lankytojai

Šiandien:22
Vakar:44
Per savaitę:22
Per mėnesį:1915
iš viso:148933

Registracija

top

Elektroninis dienynas | Antakalnio skyrius | Pradinis puslapis

Svetainės administratorė IT vyr. mokytoja Giedrė Jurelytė. Mano el. paštas.

Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazija, Paukštininkų g. 5, Kaišiadorys, LT 56166, mokyklos el. paštas.

Kaišiadorys © 2012 m. Visos autorių teisės saugomos.